Św. Rodzina

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Zagruntowana deska czekała ponad rok. Jest to druga wersja tej ikony. Piersza powstała równo rok temu. Narodowa kwarantanna sprawia, że czas zakończyć nieskończone…

Święta Rodzina. 21x25cm. Marzec 2020.

Portret Burmistrza

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Burmistrz Czerwińska. Styczeń 2020. Jednym z moich ulubionych miejsc w okolicy jest Czerwińsk nad Wisłą. Nad okolicą górują dwie wieże bazyliki romańskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Ta osada na początku tego roku ponownie, po 150 latach stała się miastem. Odzyskała prawa miejskie, które utraciła po powstaniu styczniowym, za pomoc powstańcom. Pierwszym burmistrzem został Wójt gminy Czerwińsk, Marcin Gortat. Jego znajomi chcąc zrobić mu prezent okolicznościowy zamówili u mnie portret. Mam nadzieję, że spełniłam oczekiwania.

Fotografia z racji robienia jej jakoś w pośpiechu nie oddaje walorów obrazu.

Obrazy z desek

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Ostatnio jakoś powrócił do mnie z mocą sprawczą pewien stary pomysł. Jesiennie i patriotycznie się zrobiło. Podśpiewując, jak to bezdrożami szli… Co do techniki to w ruch poszły stare deski z palet. Obraz namalowany na sklejce farbami akrylowymi z pomocą cienkopisu. Na ramki zewnętrzne oprócz bejcy lakier.
Myślę, ża ta seria będzie miała ciąg dalszy…

Kościół w Chamsku

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Na specjalne życzenie… Kościół w Chamsku.

Kościół w Chamsku. Wrzesień 2019.

Renowacja feretronu św. Franciszka

Autor: cieszka
Kategoria: Renowacje

Na warsztat trafił do mnie mocno sfatygowany św. Franciszek w swoim domku. Poobijany ze wszystkich stron, przemalowany grubo trzy razy. Zbierałam zeskrobaną farbę i uciułała się cała reklamówka. Płyta na „dachu”, to kombinacja – sklejka dwóch warstw drewna, które się rozwarstwiły. Brakowałao niektórych elementów, ułamanych podczas użytkowania. Oprócz zdjęcia farby, naprawiono płytę wierzchnią, dorobiono z drewna brakujące elementy. Całość wielokrotnie szlifowano i poddano zabezpieczniu przed robakami. Złocenia wykonano szlakmetalem, przygotowując odpowiednio powierzchnie. Figura wymagała sklejeń pęknięć i dorobienia odszczypanych kawałków. Ponieważ wykonana jest z gipsu, wyjątkowo ostrożnie nalezało się z nią obchodzić.