Św. Marcin

Autor: cieszka
Kategoria: Bez kategorii

Ikona na desce gruntowanej. Złocenie szlakmetalem. Chciałabym zwrócić tu tylko uwagę, że św. Marcin otula płaszczem żebraka. Nie tylko daje mu płaszcz  (jak jest na większości obrazów), ale nim otula. Dla mnie to bardzo zmienia duchową perspektywę. Synonimami słowa „otulać” są m.in. słowa: „przykryć”, „osłaniać”. W tym przypadku przykryć nagość. W języku hebrajskim dosłownie „otulić płaszczem” określa słowo: „kiper”. Podstawowe znaczenie jednak słowa „kiper” to „przebaczenie”. „Otulać” słowo klucz. Pozostawiam Cię z nim, bo dla każdego może znaczyć coś innego…

Św. Marcin. Lipiec 2021.

Obrazy niedokończone

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie
Matka Boża. Czerwiec 2021.

Czasem zdarza się tak, że jakiś pomysł zostaje zaczęty, a potem ktoś przyjdzie z pilną sprawą i dokończenie pomysłu trzeba zostawić na później. To później to najczęściej kilka miesięcy. Tak tez było z tym obrazem. Deska gotowa, zapodkładowana z zaznaczonymi konturami i namalowaną aureolą, leżała z pół roku. W końcu udało się skończyć.

 

 

 

 

Krzyż jerozolimski. Odsłona 2.

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Na specjalne zamówienie powstała ikona na planie krzyża jerozolimskiego. Krzyż wykonany z drewna lipowego, wnętrze frezowane, grunt klejowo kredowy, złocenie szlakmetalem na mikstion. Werniksowany. Powstanie tego krzyża przypadło w trudnym dla mnie czasie, więc była pewna spójność cierpienia.

Krzyż jerozolimski. Maj 2021. Krzyż jerozolimski. Maj 2021.

Relikwiarium

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Na zamówienie zostały wykonane dwie sztuki relikwiarium. Malowane w kolorach ołtarzy na których mają stanąć. Relikwiarium, a co to takiego? Jest to miejsce do przechowywania relikwiarza z relikwią. Najczęściej w formie oszklonej gablotki.

Relikwiarium

Relikwiarium Relikwiarium Relikwiarium

 

Matka Boska Ostrobramska

Autor: cieszka
Kategoria: Moje malowanie

Krótko mówiąc: tak mnie naszło.

Matka Boska Ostrobramska. Styczeń 2021.