Renowacja feretronu Matki Bożej Skępskiej

Na północnym Mazowszu, na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej jest dość mocno rozpowszechniony kult Matki Bożej Skępskiej. Skępe to niewielka miejscowość, w której znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>. W związku z rosnącym kultem w okolicach zaczęły powstawać liczne figury matki Bożej Skępskiej, zwłaszcza ludowe. Zasłynęli tu rzeźbiarze z Zawidza i to właśnie stąd pochodzi większość figur i feretronów.

Feretron, który do mnie trafił był dosyć sfatygowany, mimo, iż około 15 lat temu była przeprowadzana renowacja. Drewno, oczywiście od spodu nie zabezpieczane, uległo „nadgryzieniem” przez drewnojady. Całość konstrukcji mocno ruszała się. Liczne były pęknięcia i otarcia oraz zaśniedzenia słabo zabezpieczonej pozłoty ze szlakmetalu. Zakres prac przebiegał następująco:
1. Usunięto z podstawy stare warstwy farb.
2. Całość odrobaczono, wpuszczono żywicę Paraloid B72 w otwory oraz zaszpachlowano otwory po robakach. Odkryte drewno zaimpregnowano.
3. Posklejano elementy ruszające się.
4. Wyprostowano i na nowo wklejono krzyż w koronie. Z krzyża usunięto stare warstwy pozłoceń szlakmetale i farb. Krzyż oczyszczono i zabezpieczono antykorozyjnie Brunoxem.
5. Usunięto stare, krzywe i ruszające się nóżki. Dorobiono i wklejono nowe.
6. Na całości zaszpachlowano ubytki drewna i gipsówki.
7. Pomalowano na nowo skrzynię i inne elementy.
8. Położono złocenie szlakmetalem na figurze Matki Bożej i elementach feretronu. Zabezpieczono szelakiem.
9. Posrebrzono szlakaluminium księżyc i elementy szaty figury Matki Bożej. Zabezpieczono szelakiem.
10. Ubytki na włosach, twarzy i dłoniach figury zaszpachlowano Modostuckiem i pomalowano. Zabezpieczono werniksem damarowym.
11. Z kijów zdjęto stare farby, zaszpachlowano ubytki oraz pomalowano.
12. Dorobiono z blachy mosiężnej nową koronę do figury. Polakierowano Incralem 44.

Zobacz inne wpisy z tej kategorii: Renowacje

Komentarz: